تبلیغات
آینده روشن : همسفر سمیرا

آینده روشن : همسفر سمیرا
کنگره 60 درمان اعتیاد 
قالب وبلاگ
چت باکس


به نام قدرت مطلق

در باب دستور جلسۀ هفتگی: وادی نهم

به قلم کمک راهنما؛ همسفر سمیرا

 بعضی‌ها مانند یک فنر خودکار زود از جا بیرون می‌پرند و بعضی مانند فنر ماشین با حرکت‌های سنگین هم از جا در نمی‌روند. یا بعضی افراد مانند دیوار گلی هستند که با یک تکان خراب می‌شوند ولی بعضی‌ها مانند دیوار بتونی هستند که با تکان‌های زیاد هم فرونمی‌ریزند.

هرکدام از ما نقطه تحملی داریم که با تمرین و تکرار منظم با در نظر گرفتن زمان می‌توانیم آن را تغییر دهیم...

وادی نهم؛ وقتی نیرویی از کم شروع شود و به درجه بالا و بالاتر برسد نقطه تحمل پیدا می‌شود.

تحمل به معنای تاب، توان، طاقت، یارا، بردباری، پایداری، شکیبایی، صبر، تاب آوردن و سازگاری است و نقطه به معنای گردی ریز و سیاه است که بالا و پایین و کم‌وزیاد می‌شود، بستگی به شرایط و اوضاع دارد.

این دستور جلسه به دستور جلسه هفته قبل( الهام از رمضان) هم مربوط می‌شود و به همسفران یا مسافرانی که شاید تاکنون به هر دلیلی نتوانسته‌اند روزه‌بگیرند یاد می‌دهد که چگونه با بالا بردن نقطه تحمل خود در برابر گرسنگی و تشنگی بتوانند در این ماه و سال‌های آینده روزه کامل بگیرند.

وادی نهم پر از نکات مهمی است که من سمیرا بتوانم نقطه تحملم را در برابر سختی‌ها، ناملایمات، بدی‌ها و ... بالا ببرم و از درون به هم نریزم. انسان ازنظر شعور بالاتر از حیوان است ولی خداوند ما را بر سر دوراهی قرار داد که خود با اختیار و عقلمان راه را از چاه تشخیص بدهیم و این انتخاب راه هم به راهنمای درونمان یا همان وجدان یا عقل بستگی دارد. ما تا قبل از کنگره فرامین الهی را خیلی پیچیده و سنگین می‌دانستیم که حتی گاهی برایمان قابل‌قبول و اجرا کردن نبود ولی در کنگره فرامین الهی در این است که دروغ نگوییم، دزدی نکنیم، تهمت نزنیم، رشوه نگیریم، فساد نکنیم، و ... .

گاهی چه مسافر و چه همسفر چنان غرق ضد ارزش‌ها شده‌ایم که هیچ‌چیز برایمان مهم نیست و حتی از انجام ضد ارزش‌ها لذت هم می‌بریم چون نیروهای منفی و ضد ارزش‌ها در ابتدا به ما همه‌چیز می‌دهند ولی درنهایت همه‌چیز ما را می‌گیرند.

در هستی هرکسی نقطه تحملی دارد بدن ما در مقابل گرما، سرما، تشنگی، گرسنگی، روزه گرفتن و ... قدرت و تحملی دارد. ممکن است یک نفر با یک ساعت دیر غذا خوردن دچار ضعف شود ولی دیگری با دو روز غذا نخوردن هم برایش مشکلی پیش نیاید. یا مسافران که هرکدام از آن‌ها در برابر مواد نقطه تحملی دارند ممکن است یک نفر با 2 گرم نشئه شود دیگری با 12 گرم. هر چیزی در قانون طبیعت نقطه تحمل مربوط به خودش را دارد. بعضی‌ها مانند یک فنر خودکار زود از جا بیرون می‌پرند و بعضی مانند فنر ماشین با حرکت‌های سنگین هم از جا در نمی‌روند. یا بعضی افراد مانند دیوار گلی هستند که با یک تکان خراب می‌شوند ولی بعضی‌ها مانند دیوار بتونی هستند که با تکان‌های زیاد هم فرونمی‌ریزند.

هرکدام از ما نقطه تحملی داریم که با تمرین و تکرار منظم با در نظر گرفتن زمان می‌توانیم آن را تغییر دهیم. من سمیرا می‌خواهم ورزش کنم اگر روز اول یک ساعت بدون وقفه ورزش کنم با بدن‌درد و خستگی مواجه می‌شوم و اصلاً از ورزش کردن دور می‌شوم ولی اگر برنامه‌ریزی کنم و زمان را هم در نظر داشته باشم روز اول 5 دقیقه و روزهای بعدی 3 دقیقه اضافه کنم و به‌مرورزمان زیاد شود نه تنها از ورزش کردن لذت می‌برم بلكه سالم و سرحال هم می شوم.

ما در هر زمینه اگر بخواهیم به نقطه تحمل بالایی برسیم باید دانایی خود را بالا ببریم و علم و دانش و تفکر و استقامت را سرلوحه کار خود قرار دهیم. مانند آن داستان حضرت موسی و خارکن که طلب تیشه کرد که خارهای بیشتری بکند ولی همان تیشه باعث مرگ یک نفر شد.

تو را تیشه دادم که هیزم کنی         ندادم که بنیاد مردم کنی

فرمان می‌گوید انسان چیزی را به دست نمی‌آورد مگر با سعی و تلاش خودش. مسافران کنگره 60 بااینکه مواد مختلفی را مصرف می‌کردند و طاقت نداشتند که ساعتی بی مواد باشند به کنگره آمدند و باایمان و خواسته قوی که داشتند تلاش کردند و با روش دی اس تی و شربت اوتی و پله‌های 21 روزه طی 11 ماه سیستم بدنشان را درست کردند و این‌قدر از آگاهی و دانایی بالایی برخوردار می‌شوند که به قول آقای مهندس اگر شب در انبار پر از مواد بروند راحت و بدون وسوسه به خواب می‌روند. این یعنی نقطه تحمل در برابر مصرف نکردن مواد از کم شروع‌شده و به در جه بالا و بالاتر رسیده.

خود ما همسفران با کوچک‌ترین مشکل به هم می‌ریختیم، با کوچک‌ترین سروصدا و شلوغی بچه‌ها عصبانی می‌شدیم، و حتی آن‌ها را کتک می‌زدیم ولی با گرفتن آموزش‌ها و بالا بردن نقطه تحمل و دانایی توانستیم با همان مسافر و بچه و با مشکلات اقتصادی، خانوادگی و ... به هم نریزیم و به‌جای غصه خوردن و نق زدن راه‌حل مشکل را پیدا کنیم چون می‌دانیم مشکلات برای ساختن ماست. این یعنی نقطه تحمل از کم شروع‌شده و به درجه بالا و بالاتر رسیده.

در کنگره یاد گرفتیم در هر جایگاه و مقامی که هستیم ظرفیت آن را داشته باشیم من اگر امروز در جایگاهی قرار گرفتم مواظب رفتار، کردار و گفتارم باشم مبادا وارد نقطه آشوب دیگران شوم و حسشان را خراب کنم و آرامش و آسایش کسی را به هم بریزم. اگر  در جایگاهی هستم با کوچک‌ترین حرف و برخورد دیگران چه به‌حق، چه به‌ناحق به هم نریزم و بدانم که این شخص سر راه من قرارگرفته تا  یا ناخالصی‌های درونم را نشانم بدهد و یا می‌خواهد نقطه تحمل من را بالا ببرد.

داستانی که آقای مهندس در آخر سی دی بیان می‌کنند خیلی جالب و شیرین است؛ یک عده دور پیامبر جمع شدند و گفتند در فلان خانه فساد می‌شود بگذار برویم و آن‌ها را نابود کنیم. پیامبر گفت ما که دقیق نمی‌دانیم یک نفر را می‌فرستیم تا ببیند درون خانه چه خبراست. حضرت علی (ع) را فرستاد. حضرت علی به‌محض ورود چشم‌هایش را بست و دست به دیوار گذاشت و دورتادور خانه را رفت و بیرون آمد و گفت من چیزی ندیدم و این نشان از فتوت و جوانمردی او بود. آری کنگره هم به ما چنین درس‌هایی می‌دهد که اگر من سمیرا در چنین جایگاهی قرار گرفتم، اگر کسی هم از من ناراضی بود این‌طرف و آن‌طرف بیان نکنم و بامحبت و گذشت درس جوانمردی و فتوت به او بدهم و ظرفیت هر جایگاهی که در کنگره خدمت می‌کنم را داشته باشم و سلاحم، سلاح عشق و محبت باشد و مبادا با نقطه تحمل پایین دیگران را ناراحت کنم.

 سختی باید باشد تا آسانی را جذب کنیم. پس شکرگزار تاریکی‌ها باشیم. کربن موقعی که حرارت زیاد می‌بیند تبدیل به الماس می‌شود. مسافران و همسفران اگر در کنگره و با آموزش‌های کنگره نقطه تحمل خود را بالا ببرند صعود و اگر نتوانند سقوط خواهند کرد.

هرگز فراموش نکنیم که بزرگ‌ترین جایگاه خدمت در کنگره به دست آوردن دل‌ها و قلب‌هاست.

با احترام؛ كمك راهنما همسفر سمیرا
طبقه بندی: دستورجلسات هفتگی، 
[ یکشنبه 6 خرداد 1397 ] [ 07:22 ب.ظ ] [ همسفر: سمیرا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

کنگره 60 درمان اعتیاد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :